Za murem. Podróż po Chinach

Powieść Colina Thubron: „Za murem”, to kompendium wiedzy o Chinach i doskonały przewodnik zarówno dla tych, którzy do Chin wybierają się po raz pierwszy i tych, którzy odwiedzali Chiny wielokrotnie albo tylko marzą o orientalnej podróży. Mogłaby mieć podtytuł „Podróż do wnętrza Chin”, bo autor nie skupia się wyłącznie na aspektach krajoznawczych, ale poszukuje dialogu z poznanymi wcześniej lub właśnie podczas podróży Chińczykami, aby zrozumieć naturę Chin. To właśnie w wypowiedziach i opowieściach chińskich rozmówców Collina Thubron kryje się klucz do natury Chińczyków, ukształtowanych przez kulturę i historię.

Mimo przemian gospodarczych, zmieniających krajobraz szarych i pustych ulic Pekinu, w tętniącą życiem metropolię, reportaż z podróży po Chinach w latach 80-tych w zasadzie nie traci na aktualności. Lata 80-te to początek przemian gospodarczych w Chinach, otrząsanie się z zacofania i biedy, którą spowodowały krótkowzroczne rządy maoistowskie, więc refleksje na temat skutków rewolucji kulturalnej i dociekania, jakie piętno odcisnęła na całym pokoleniu Chińczyków są uzasadnione.

(…)„Stosunek Chińczyków do jedzenia jest równie namiętny, jak stosunek Rosjan do picia. Jedzenie to narodowe panaceum i obsesja; Chińczycy troszczą się o nie znacznie bardziej niż inne nacje nękane przez głód. Jedzenie przenika do języka polityki (…) a najpopularniejsze pozdrowienie nie brzmi: „Jak się masz?”, ale: „Czy już jadłeś?” (…) Niech ten cytat z „Za murem” rozbudzi apetyt czytelników na pasjonującą opowieść o Chinach.